MSA – mõõtesüsteemi analüüs. Pidevandmed.
Paljudes tegevusvaldkondades on mõõtmistulemuste täpsus ülimalt olulise kaaluga. Kriitilistes valdkondades võivad mõõtmise ebatäpsused viia väga tõsiste tagajärgedeni. Kahjuks on organisatsioonides väljaarendatud mõõtesüsteemid sageli tasemel, mis ei suuda tagada usaldusväärseid tulemusi. Seetõttu ei ole tegelikkuses teada, kui kvaliteetseid tooteid valmistatakse. Samuti ei ole nii võimalik läbi viia usaldusväärseid analüüse põhjuste jms osas, sest andmed ei ole usaldatavad.
Erinevate koolituste, nõustamis- ja 6 sigma projektide raames läbiviidud MSA analüüside põhjal oleme sageli jõudnud tulemusteni, kus praktikas aastaid kasutatud mõõtesüsteemid ei suuda tagada nõutavaid tulemusi. See on toonud kaasa vajaduse mõõtesüsteeme parendada. Alles selle järel on võimalik hakata andmeid kasutama analüüsi läbiviimisel ja/või tulemuste tõendamisel.
Kuna auto koosneb väga paljudest erinevatest süsteemidest, alamsüsteemidest ja komponentidest, siis on oluline erinevate osade omavaheline sobivus. Seetõttu on autotööstuses, samuti paljudes teistes valdkondades, nõutud MSA ehk mõõtesüsteemide analüüsi läbiviimine, dokumenteerimine ja üksnes nõuetele vastava mõõtesüsteemi kasutamine. MSA kuulub ka nn AIAGi baasmetoodikate ehk „core tools“ hulka ja selle rakendamine on nõutud ka IATF 16949 standardis.
MSA läbiviimine jaguneb lähtuvalt andmete iseloomule kaheks:
- Pidevandmetega mõõtesüsteemi analüüs (rahvusvaheliselt tuntud kui gage R&R)
- Atributiivandmetega mõõtesüsteemi analüüs (rahvusvaheliselt seostav AAA)
Mõlema MSA läbiviimise jaoks on eraldi metoodikad, vormid ja alusnõuded. Sõltuvalt sellest, kas teie protsesside juures on kriitilisi mõõtmisi või visuaalhindamisel põhinevaid hindamisi, tuleb läbi viia kas üks või teine või mõlemad.
Sihtgrupp
Kõik, kes vastutavad mõõtesüsteemide arendamise ja töökindluse eest või soovivad mõista MSA olemust ning arendamist. Tavaliselt kuuluvad siia kvaliteedijuhid, meeskonnajuhid, arendusjuhid, insenerid, aga ka siseaudiitorid ja tarnijate audiitorid.
Koolituse eesmärgiks on anda osalejatele selge ja praktiline ülevaade, mida kujutab endast MSA ehk mõõtesüsteemi analüüs, millised on seonduvad nõuded ja kuidas seda läbi viia.
Koolitus aitab vastata järgmistele küsimustele:
- Mida kujutab endast MSA ehk mõõtesüsteemide analüüs?
- Millised on MSA ettevalmistamise ja läbiviimise tüüpilised etapid?
- Millised on MSA alusnõuded ja vormid?
Koolituse sisu:
- Mõõtesüsteemi koostisosad
- Mõõtesüsteemi vea allikad
- Mõõtmise korratavus
- Mõõtmise jäljendatavus
- Pidevsuurusega mõõtesüsteemi analüüsi läbiviimine (Gage R&R)
- Mõõtesüsteemi heakskiitmise kriteeriumid
- Mõõtesüsteemi parendamine
- MSA seosed AIAGi teiste baastööriistadega (AIAG „core tools“)
- MSA seosed IATF 16949 nõuetega
- MSA seosed lean 6 sigma ja DMAICiga
Koolituse tulemusena on osalejatel:
- vajalikud teadmised pidevandmetega MSA ettevalmistamise ja läbiviimise sammudest ning tulemuste hindamise nõuetest;
- arusaamine, kuidas mõõtesüsteemi parendada, kui tulemused sellele viitavad
- ülevaade seostest IATF 16949 nõuetega;
- ülevaade, kuidas MSA haakub tema ettevõtte protsessidega ja oma protsesside/juhtimissüsteemi parendusvõimalustest.
Koolituse edukas lõpetamine eeldab koolitusel osalemist täies mahus. Koolituse täies mahus läbinud osalejale väljastatakse tunnistus.
Koolitaja:
Jussi Onoper on üle 25-aastase kogemusega koolitaja ja juhtimiskonsultant, kes on koolitanud nii era- ja avaliku sektori organisatsioone Eestis ja ka välisriikides. Samuti on Jussi hinnatud koolitaja ja moderaator, kes on välja töötanud ja läbi viinud paljusid koolitusprogramme ja arenguprogramme nii avalike kui orgnaisatsioonisiseste koolitustena. Jussi on läbinud erinevate ISO standardite juhtaudiitorite kursused, teiste seas ka ISO/IEC 27001 standardi osas.
APQP koolitus haakub tihedalt AIAG Core tools koolitusprogrammi paketti kuuluvate baasmetoodikatega:
- APQP – edumeelne kvaliteediplaneerimine
- DFMEA – kavandamise tõrgete ja liigi mõju analüüs
- IATF 16949le vastav tarnija kvaliteedijuhtimissüsteem
- MSA – mõõtesüsteemi analüüs. Atributiivandmed ja visuaalkontroll
- MSA – mõõtesüsteemi analüüs. Pidevandmed.
- PFMEA – protsessi tõrgete ja liigi mõju analüüs
- PPAP – tooteosa kinnitamise protsess
- RCA – juurpõhjuste analüüs
- SPC – statistiline protsessiohje
Koolitusfirma tutvustus
TJO Konsultatsioonid on Eesti üks juhtivaid konsultatsioonifirmasid juhtimissüsteemide arendamise, strateegilise juhtimise ja tootmise efektiivsuse tõstmise alal. Loen koolitusfirma kohta veel...