Küsimustele vastab Annika Gorelova
Viiele intervjuu küsimusele vastab Greenclean Koolituse asutaja, tegevjuht ja koolitaja Annika Gorelova. Annika õppimisega seotud mõtetest ja soovitustest loe lähemalt siit.
Kes Sa oled ja mida Sa teed?
Minu nimi on Annika ning olen koolitusettevõtte Greenclean Koolitus tegevkoolitaja. Mis valdkonnaga tegeleb Greenclean, seda saad Sa huvi korral üles otsida. Aga räägime kõige tähtsamast – Tark.ee lugejast! Loodetavasti suudan oma mõtetega Sulle midagi kasulikku või mõtlemisaineks anda.
Milline osa on olnud õppimisel Sinu teel ning kuidas õpid kõige meelsamini?
Alles arutasin oma kolleegiga kuivõrd mõttetuna näisid mõned koolitunnid gümnaasiumis. „Kellele neid vaja on?“ küsisin enda käest kui tegelesin Newtoni kolmanda seaduse või logaritmidega. Olen tänaseks suhteliselt rahuldava vastuse saanud ning leian, et seda kõike ongi minule, Sinule ja kõikidele teistele vaja teada. Nimelt on kõik inimesed suuremal või vähemal määral ühte moodi võimekad. Hea tahtmise korral oleme kõik võimelised peast arvutama, palju mäletama või ladina keeles rääkima. Kõik on tegelikult viitsimise ja suhtumise (tahtmise) küsimus. Kui me viitsime ja soovime teada ja hakkama saada, siis avame teatud uksed oma mõttemaailmas. Nende uste taga peituvad mitmed loogilismõtlemise maailmad. Iga valdkonna kohta eraldi – loodus-, humanitaar-, reaalvaldkond jne. Ja iga ukse taga on uus uks. Aga nende uute usteni ei jõua me enne, kui vana on lahti murtud. Toon väga primitiivse näite: me ei pruugi hästi aru saada, kuidas on võimalik arvusid omavahel korrutada, kui me pole enne liitmist ja lahutamist selgeks teinud. Kui me midagi valdkonnast selgeks teeme, siis avastame, et tegelikult pole me veel maailma nabad ja on veel palju õppida. See ongi esimene samm arusaamiseni, et me peame terve elu õppima.
Alati on võimalik õppida ka kellegagi koos vesteldes või kuskil koolitusel osaledes. Alati peaks inimene saama midagi kõrva taha panna, et teatud loogilismõtlemis maailma uue ukse avada. Olen alati arvanud, et inimene peab end iga päev teatud viisil harima. See tähendab huvi tundma, küsima, järeldusi tegema, veenduma jne. Ka nädalavahetusel, aga nädalavahetustel tegeleme lihtsamat laadi küsimustega (näiteks kokkamine). Kui me tunneme, et vestluspartneriga vesteldes või koolitusel istudes pole enam huvitav ja kõik tundub tuttav, siis võibolla on aeg end kõrgemalt hindama hakata? Kui meie vestlustes puudub progress, see tähendab edasi viivad teadmised, siis kipume manduma ja laisaks muutuma. Mandunud inimesed tunnete kiiresti ära. Mandunud inimesel puuduvad põhjendatud sihid ja ta tahab täna näiteks maja saada aga homme autot. Ta kannatab pidevalt huvi puudumatuse all ja temaga rääkides tunned, et oled talle justkui tülinaks kaelas. Mõnikord on aga mandunud inimene niivõrd sees valdkonnas, mida ta ei arenda mitte mingiski suunas. Näiteks räägib ta kogu aeg ravimitest, mida ta tarbib. Kas mandunud inimene on vale olla? Mina seda ei väida, kui inimene on nõnda õnnelik, siis minugi pärast. Aga kas ta on alati õnnelik?
Mis on see, mis avab Sinu silmad ja inspireerib?
Mind inspireerivad uued teadmised ja arusaamised. Pole midagi põnevamat sellest, mis selgitab loogiliselt lahti veelgi loogilisemana tunduva asja. Näiteks: kui mingi hetkeni tundus loogiline, et leib läheb seistes kõvaks või õun mädanema või et on olemas gripi hooajad, siis täna tean, mis seda kõike tingib. Kui tunnete selle kohta huvi, siis olen teie jaoks olemas www.greenclean.ee.
Millised on Sinu arvates tuleviku õppimiskanalid ja -võimalused?
Tulevik on täna. Keegi on kunagi öelnud, et uusi asju ei tohi karta. Seega, kui täna avastad enda jaoks täiesti uue viisi, kuidas enda jaoks asju selgeks teha või kuidas teist moodi õppida, siis ei tohi sellele kindlasti kohe käega lüüa põhjendusega, et teised nii ju ei tee. Sina tee ja koge ja saa nõndaviisi teadmisterikkaks. Kui ennist mainisin, et meile kõigile on antud võime asju omandada, siis tegelikult tuleb siinkohal täpsustada – igaüks peab olema enda vastu aus ja aru saama, kuidas peab tema asju omandama, et sellest talle kõige enam kasu oleks. Mina näiteks olen eluaeg püüdnud tuupimise teel asju selgeks teha. Aga mis sellest kasu, kui kõik peale „5“ saamist ära ununes. Minu jaoks on minu õppimiskanal olla huvitatud ja teha vajalikuks minevat teemat enda jaoks huvitavaks.
Milline oleks Sinu soovitus Tark.ee uudiskirja lugejatele?
Jätan Sinu, Tark.ee lugeja, siinkohal hoopis mõtlema väga tähtsa küsimuse üle: KAS MINA OLEN MANDUNUD INIMENE?
Annika ja Greencleani koolituste kohta võid rohkem lugeda siit: www.greenclean.ee
Koolituskalendriga tutvuda aga siit: koolituskalender