Kergkonstruktsioonis hoonete heliisolatsioon – peamised väljakutsed ja lahendused
Koolituse eesmärk on anda ülevaade peamistest probleemidest ja väljakutsetest kergkonstruktsioonis hoonete projekteerimisel ja ehitamisel ehitusakustika vaatepunktist. Samuti anda praktilisi teadmisi sellest, millised on erinevad akustilised nõuded, kuidas esitada korrektseid akustilisi nõudeid ning kuidas tagada erinevate akustiliste nõuete täitmine.
2019. aastal oli Eesti jätkuvalt suurim tehases toodetud puitmajade eksportija Euroopa Liidus. Eesti puitmajatööstuse eksportkäive oli 2019. aastal 427 miljonit € (ca 90% toodangust müüakse Eestist välja).
Kergkonstruktsioonis hoonete projekteerimine ja ehitamine eeldab teistsuguseid teadmisi kui massiivsete tarinditega hoonete rajamine. Lisaks on erinevates riikides kasutusel erinevad akustilised nõuded ja samas ka tüüpsed lahendused ning materjalid, millede rakendamist ja kasutamist eeldatakse ka uutelt turule tulijatelt.
Akustiliste nõuete täitmine valminud kõrgendatud akustikanõuetega hoones eeldab erinevate osapoolte koostööd – tellijapoolne korrektne lähteülesanne, arhitekti ja erinevate projekteerijate lahendused ja varasem kogemus, ehitustööde kvaliteetne teostus ja (omaniku)järelevalve kvaliteet. Kõikide tegevus üksikult või kombinatsioonina võib mõjutada lõpptulemust nõuete täitmise või mittetäitmise osas.
Akustiliste nõuete all käsitletakse peamiste eksporditurgude heliisolatsiooni (õhu- ja löögimüra) ja siseruumide liiklusmüra normtasemeid; peamised indikaatorid, arvväärtused, sarnasused ja erinevused.
Millised on peamised esilekerkinud probleemid, millised on leevendusmeetmed ja korrektsed lahendused, millele projekteerimisel ja ehitustööde teostamisel tähelepanu pöörata? – sellest tuleb juttu käesoleval koolitusel.
Koolitus on suunatud tellijatele/tellija esindajatele, projekteerijatele, omanikujärelevalve teostajatele ja ehitajatele, kes saavad teadmisi peamistest murekohtadest ja kuidas neid oma töös vältida. Käsitletakse akustikateemadega seotud seadusandlust ja standardeid, akustiliste mõõtmiste põhimõtteid sõltuvalt nõuetest, tuuakse näiteid reaalsetest probleemidest ja leevendusmeetmest.
Koolitus baseerub kehtivale seadusandlusele ja standarditele, koolitaja viimase 16. aasta kogemustele hoonete projekteerimisel ja järelevalvel, akustilistele kontrollmõõtmistele ja kohtupraktikale.
Sihtrühm:
Tellijate, projekteerimis-, omanikujärelevalve ja ehitusettevõtete esindajad, kergkonstruktsioonis hoonete projekteerijad ja ehitajad, kes puutuvad oma töös kokku kergkonstruktsioonis hoonete rajamistega.
Koolituse sisu:
- erinevad akustilised indikaatorid, nende erinevused
- peamised akustilised nõuded eksportturgudel
- akustiliste mõõtmiste ülevaade ja põhimõtted
- ehitusakustika teooria kergkonstruktsioonis hoonetes
- peamiste akustiliste probleemide ülevaade
- heliisolatsioon (õhumüra ja löögimüra isolatsioon)
- heliisolatsiooni tagamine madalate sagedustel
- elastsete vahekihtide kasutamine konstruktsioonide eraldamisel
- projekteerimisvead
- ehitustööde vead
- leevendusmeetmed
- tüüpilised lahendused
Õpiväljunditena koolituse läbinu:
- omab ülevaadet peamistest probleemidest ja väljakutsetest kergkonstruktsioonis hoonete projekteerimisel ja ehitamisel ehitusakustika vaatepunktist ja oskab neid oma töös vältida
- teab, millised on leevendusmeetmed ja korrektsed lahendused, millele projekteerimisel ja ehitustööde teostamisel tähelepanu pöörata
- teab, millised on erinevad akustilised nõuded, kuidas esitada korrektseid akustilisi nõudeid ning kuidas tagada erinevate akustiliste nõuete täitmine
- tunneb akustikateemadega seotud seadusandlust ja standardeid ning nõuetest tulenevaid akustiliste mõõtmiste põhimõtteid
Koolitajad:
Marko Ründva, pikaaegne akustikakonsultant ning tallinna tehnikaülikooli inseneriteaduskonna assistent akustika valdkonnas
Marko Ründva on akustikaalast konsultatsiooniteenust osutava ettevõtte Kajaja Acoustics OÜ www.kajaja.ee asutaja ja juhatuse liige ning Tallinna Tehnikaülikooli Inseneriteaduskonna assistent akustika valdkonnas. Ta on peamiselt ehitusakustikale ja keskkonnamürale spetsialiseerunud konsultant, kes on tegelenud oma igapäevases töös nii uute hoonete projekteerimisega, eksperthinnangutega kui akustiliste kontrollmõõtmistega ning on tegemas regulaarset koostööd Eesti juhtivate element- ja moodulmajade tootjatega.
Marko on omandanud ehitusalase kõrghariduse Tallinna Tehnikaülikoolis ning töötanud akustikakonsultandina alates 2003. aastast (Akukon Oy Eesti filiaal 11/2003-04/2018, Kajaja Acoustics OÜ 01/2019-). Marko on olnud seotud akustikakonsultandina suuremate kultuuri- ja meelelahutushoonete, õppehoonete, äri- ja majutushoonete, korterelamute, infrastruktuuriobjektide projekteerimise ja ehitamisega viimase 16. aasta jooksul Eestis, sh akustiliste kontrollmõõtmiste teostajana erinevatel objektidel.
Alates 2016. aastast on Marko õpetanud tulevastele ehitusinseneridele ehitus- ja ruumiakustika põhialuseid Tallinna Tehnikaülikoolis ning viimastel aastatel on ta juhendanud sama ülikooli inseneriteaduskonnas kergkonstruktsioonis hoonete akustilisi lahendusi käsitlevaid magistritöid, mis on saanud positiivse hinnangu ka Eesti Puitmajaliidu (EPML) ja Eesti puitmajaklastri poolt korraldatud puidust tehasemaja valdkonna lõputöö konkurssidel.
Kaarel Sepp, MSC, akustikakonsultant, Kajaja Acoustics OÜ
Koolituse läbimisel väljastame tõendi. Koolitus annab 3,2 TP (inseneri täiendõppe punkti).
Tõendi väljastamise eelduseks on koolituse läbimine täies mahus ning koolitusarve tasumine. Erandkorras võib osaleja saada koolituse läbimist tõendava dokumendi, kui on läbinud õppekavast vähemalt 90%.
Koolitusfirma tutvustus
Addenda OÜ on erinevate valdkondade koolitustel keskendunud sihtrühma nii hetkelistele kui ka tulevikusuundi arvestatavatele vajadustele ning väärtustele. Addenda OÜ väärtustab oma koolitustelt saadud osalejate tagasisidet, mis on aluseks koolituste ning -programmide muutmiseks või täiustamiseks. Loen koolitusfirma kohta veel...