Geodeetiliste võrkude rekonstrueerimine. Projekteerimisest aruandluseni
Koolituses käsitletakse võrkude rekonstrueerimise erinevaid aspekte alates tööde planeerimisest, projekteerimisest kuni mõõtmismetoodika ja aruandluseni. Millega arvestada tööde tellimisel ja tööde teostamisel? Kuidas teostada tööd nii, et oleks täidetud nõuded, kuid säiliks mõõdukas paindlikkus tööde teostamisel?
Tehnoloogia areng võimaldab igapäevaseid mõõdistamis- ja märkimistöid läbi viia nii, et puudub näiliselt vajadus geodeetiliste võrkude järele. Samas on selge, et mõõdistamistöid ei saa läbi viia, kui puudub geodeetiline süsteem. Geodeetilised võrgud koos looduses kindlustatud geodeetiliste punktidega on geodeetilise süsteemi füüsiline realisatsioon. Geodeetiliste punktide vahendusel muutub abstraktne süsteem „käega katsutavaks“.
Arvestades, et geodeetilisi punkte on Eestis kokku kümneid tuhandeid, on loomulik, et osa neist jääb infrastruktuuri objektide rekonstrueerimisel ja rajamisel töötsooni. Käesolevas koolituses püütakse anda vastust küsimusele – mida võtta ette, kui geodeetiline punkt jääb ette?
Kui geodeetiline punkt „jääb ette“, siis see punkt üldiselt, kas teisaldatakse või kontrollitakse asendit. Geodeetiliste punktide teisaldamine ja asendi kontroll on käsitletav võrgu osalise rekonstrueerimisena, mis on vähemal-rohkemal määral reguleeritud seadusandlikke aktidega.
Küsimustele pole sageli üheseid vastuseid. Kogemuse põhjal saab siiski anda praktilisi soovitusi suuremate probleemide vältimiseks. Koolituse läbimisega tekib ettekujutus võrkude rekonstrueerimisega seotud tööde mitmetahulisusest, mis omakorda lihtsustab ehitusettevõtjal tööde tellimist ja planeerimist ning muudab geodeedil tööde teostamise sujuvamaks
Sihtrühm: Koolitus on suunatud projekteerijatele, teede ja taristu valdkonna ehitajatele, ehitusettevõtjatele, geodeetidele ja kohalike omavalitsuste spetsialistidele, kellel tuleb kokku puutuda geodeetiliste punktide kaitsmise küsimustega (tööd geodeetiliste punktide kaitsevööndis)
Koolituse sisu:
- Geodeetilised võrgud. Reguleerimisala
- Normatiivaktid
- Riiklikud ja kohalikud geodeetilised võrgud
- Võrkude projekteerimise, rekonstrueerimise ja ehitamise reeglid
- Rekonstrueerimise projekt
- Rekonstrueerimisega seotud tööde planeerimine
- Geodeetiliste punktide teisaldamine
- Asendi kontroll
- Punktide ehitamine
- Märgitüübid
- Geodeetilised punktid kaitsevööndis
- Koordineerimise viisid – GNSS mõõtmised
- Polügonomeetria
- Geomeetriline nivelleerimine, andmete järeltöötlus – metoodika ja millele tähelepanu pöörata.
- Probleemid ja vead geodeesias
- Praktilised soovitused suuremate probleemide vältimiseks
- Teadmiste kontroll
Koolituse läbinu:
- Oskab rakendada riiklikke normatiivakte geodeetiliste tööde tegemisel
- Oskab geodeetilise võrku rekonstrueerida
- Oskab ehitada ja märgistada geodeetilisi punkte
- Oskab teha GNSS mõõtmisi
- Oskab rakendada teadmisi geomeetrilisest nivelleerimisest ja andmete järeltöötlusest
- Oskab vältida teatavaid vigu geodeesias
Lektor:
Mart Härm, Metricus OÜ projektijuht ja geodeet, Geodeet, tase 7
Koolitusfirma tutvustus
Koolitused ehitusinseneridele - tõstke oma taset! Loen koolitusfirma kohta veel...