Kuidas juhtida andekaid ja raskesti juhitavaid?
Et olla edukas juht, pead olema kompetentne oma valdkonnas. Kuid ainuüksi sellest ei piisa. Sul peab olema ka mõjuvõimu. Mõjuvõimu abil saad kaasata toetajaid ja tulla toime vastuseisjatega. Vastuseisu kohtab juht paraku mitmetes olukordades: eesmärkide, strateegiate, lahenduste, normide ja tegevuste kokkuleppimisel; igapäevaprobleemide lahendamisel; uuenduste algatamisel ja elluviimisel jne.
Kui paljude inimestega saavad juhid enamasti hästi hakkama, siis mõni töötaja osutub neile tõeliseks peavaluks. Osa tõrksaid inimesi ajab jäigalt oma joont, takistab ühist tegevust, ei arvesta teiste valdkondade vajaduste ja soovidega ning kulutab vaidlemisele palju aega. Need inimesed on raskesti juhitavad, kuna juht ei oska nendega midagi peale hakata. Eriti valus on see siis, kui vastuseisja on staar – väga kompetentne ja tõhus oma valdkonnas. Teda ei saa ära ka saata. Selles olukorras ei aita miski muu, kui ühise eesmärgi ja reeglite oskuslik kokkuleppimine ja sellest kinnipidamine.
Koolituse eesmärk:
täiendada juhtidel oskust juhtida andekaid ja raskesti juhitavaid inimesi.
Sihtrühm:
Juhid tipp-, kesk- ja esmatasandil – seega kõik, kellel on alluvad.
Õpiväljundid:
Koolituse tulemusel suureneb juhtidel oskus kaasata andekaid ja raskesti juhitavad dialoogi, jõuda nendega töötavale kokkuleppele ning tagada kokkuleppest kinnipidamine.
Meetodid:
Koolitusel rakendavad juhid õpitud teadmisi ja oskusi juhtumite aruteludes ja harjutustes ning teadvustavad oma tugevusi ja arenguvajadusi vastuseisjate juhtimisel.
Programm:
- 09:30 – 10:00 Registreerimine ja hommikukohv koos suupistetega
- 10:00 – 12:00 Ühise eesmärgi kokkuleppimine
- Miks inimesed vastu hakkavad – mis on andekate ja teiste inimeste erinevad motiivid?
- Kuidas juht teeb raskesti juhitavale inimesele ühise eesmärgi köitvaks?
- Kuidas kaasata teisi meeskonnaliikmeid vastuseisjaga ühises eesmärgis kokkuleppele?
- 12:00 – 12:30 Toekas kohvipaus
- 12:30 – 13:20 Ühistes reeglites kokkuleppimine
- Miks peab juht enamasti ise esimesena tegutsema vastuseisu ületamisel?
- Kuidas eristada õhkõrna piiri isiklikuks minemise ja tegudele keskendumise vahel?
- Kuidas juht jõuab vastuseisjaga ühistes reeglites kokkuleppeni?
- 13:20 – 13:40 Ühistest kokkulepetest kinnipidamine
- Kuidas jälgida andeka ning raskesti juhitava inimese tegevust, kontrollida ja anda talle tagasisidet?
- Miks on oluline anda nendele inimesele valdavalt positiivset tagasisidet?
- Kuidas juht tagab kokkuleppest kinnipidamise?
- Mida teeb juht siis, kui vastuseisja murrab kokkulepet?
- 13:40 – 14:00 Kokkuvõte õpitust ja soovitused
Koolitaja:
Mait Raava, M. Sc. psühholoogias, Pro Konsultatsioonide juhtimiskonsultant. Mait omab pikaajalist nõustamise kogemust paljude ettevõtetega ning oskab praktilist nõu anda, kuidas raskesti juhitavad meeskonnad paremini tööle saada.
Mait on olnud Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja EBS-i lektor ja teadur. Tegutseb alates 1994. aastast strateegilise juhtimise nõustajana ja koolitajana. Spetsialiseerunud tasakaalus tulemuskaardi ja kompetentsimudelite rakendamisele. Täiendanud end Oxfordi ülikoolis stsenaariumite modelleerimise ja strateegilise planeerimise alal, Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis organisatsiooni ja innovatsiooni juhtimise alal, Microsoftis kliendisuhete arendamise alal, Hay Grupis kompetentside juhtimise alal ja Tallinna Ülikooli doktorantuuris (alates 2002) innovatsiooni juhtimise kompetentside alal.