Mida tähele panna, et hoiduda töövaidlusest
Koolituse eesmärk on anda osalejatele ülevaade töölepingu seadusest, tuua näiteid töösuhetes esinevatest valukohtadest ja anda praktilisi soovitusi, et osalejad oskaksid personalitöö dokumente koostades tagada osapoolte rahulolu ja vältida töövaidlusesse sattumist. Veel käsitletakse olulisemaid Riigikohtu lahendeid, muudatusi töövaidluste lahendamise korras ja vastatakse osalejate küsimustele tööelust enesest.
Sihtrühm:
Personalitöötajad, tegevjuhid, raamatupidajad, sekretärid, juhiabid – kõik, kellel on pidevalt vaja tegelda personalitöö probleemidega ja on seega üldjoontes tuttavad töölepingulisi suhteid reguleeriva seadusandlusega.
Käsitletavad teemad:
- Töölepingu sõlmimine.
Mis ei ole keelatud, on lubatud. Võlaõiguse üldpõhimõtted ja töölepingu seadus kui eriseadus. Töötamise register. Rasedate ja alaealiste töötamisega seonduvad piirangud. Välisriigis töötamisel kohalduv õigus. - Töölepingu olulised tingimused.
Tööülesannete kirjeldus, töötasu, töökoormus jm. Erikokkulepped. Katseaeg. Töötasu suurus kirjaliku kokkuleppe puudumisel. Lepingule vaidluste korral kohalduvõigus. Töölepingu muutmine. Töökorralduse reeglid. - Tasuta tööd ei ole.
Töötasu suurus ja arvutamise viis. Töötasu suuruse tõendamine kirjaliku kokkuleppe puudumisel. Palgapäev. Töötasu ühepoolne vähendamine. Haigushüvitis. Ületunnitöötasu arvutamine. Millal maksta keskmist töötasu. Töötasu puutumatuse põhimõte. - Töö- ja puhkeaeg, tööaja summeeritud arvestus. Eritingimustes töötamise hüvitamine.Õigus puhkusele.
Puhkuste liigid. Puhkuste ajakava koostamine ja tutvustamine. Kellel on õigus puhkuse aega valida. Puhkuste ajakava muutmine. Puhkuse katkestamine. Takistavad asjaolud. Puhkusetasu maksmine. Puhkusenõude aegumine. Puhkusehüvitis töölepingu lõppemisel. - Töölepingu lõppemine – ülesütlemisavaldus, selle edastamine. Põhjendamiskohustus. Etteteatamistähtajad. Ülesütlemiskeeld.
- Tööandjapoolne erakorraline ülesütlemine.
Ülesütlemine katseajal, töötaja isikust tuleneval põhjusel, töökohustuste rikkumisel, majanduslikel põhjustel. Eelnev hoiatamine. - Töötajapoolne töölepingu ülesütlemine.
Korraline ja erakorraline ülesütlemine. Tööandja rikkumisele reageerimine. Töökiusamine. - Töövaidluskomisjoni pöördumine. Avalduse vormistamine. Nõuete või vastuväidete asjaolude tõendmine. Aegumistähtajad. Uus töövaidluste lahendamise kord. Lepitusmenetlus ja kompromiss.
- Töötaja nõuded tööandja vastu tuvastusnõuded (töösuhte, selle lõppemise, ülesütlemise tühisuse või diskrimineerimise tuvastamine) ja rahalised nõuded (saamata töötasu, lähetuskulud, haigus- ja puhkusehüvitis, kahjuhüvitis jm). Viivis jm).
- Tööandja nõuded töötaja vastu.
Erakorralise ülesütlemise tühisuse tuvastamine. Koolituskulude, kahjuhüvitise ja leppetrahvi nõue.
Õpiväljundid:
Koolituse läbimisel osaleja:
- Omab ülevaadet töösuhte poolte vahelistest sagedasematest probleemidest ja erimeelsustest ning nende lahendamisest, et vähendada töövaidlusesse sattumise riski.
- Teab, kuidas tegutseda kui siiski saabub kutse töövaidlusorganisse
Läbivalt näited tööelust enesest, töövaidluste lahendamise praktikast nii töövaidluskomisjonides kui Kohtulahendites, soovitused vigadest hoidumiseks.
Koolitaja:
Neenu Pavel. Lõpetanud Tartu Ülikooli juristina 1975. aastal, töötades algul avalikus halduses, seejärel töötanud 13 aastat ühes Tartu suurettevõttes esmalt juristina, siis aga personalijuhina. Jätkuv huvi tööõiguse vastu kinnistas ligi 20 aastaks teenistusse tööinspektsioonis. Esmalt tööinspektor-jurist, kontrollis õigusaktide täitmist tööandjate juures ja nõustasin abivajajaid. Viimased 4 aastat töötan töövaidluskomisjoni juhataja, lahendades poolte vaidlusi õigust ja õiglust silmas pidades. Aktiivse koolitajana tööõiguse vallas tegev umbes 15 aastat.
Koolitusfirma tutvustus
Juunika Koolitus OÜ. Täiskasvanute koolitusasutuse Juunika Õppekeskuse põhitegevusala on täiskasvanute koolitamine. Koolitustegevusega alustasime 1997. aastal Tartus. Täna korraldame koolitusi üle Eesti kõigis maakondades. Loen koolitusfirma kohta veel...